Wiele przyszłych Par Młodych zastanawia się, w jaki sposób uświetnić swoje wyjście z kościoła zaraz po ślubie. Również niektórzy świadkowie lub bliscy z grona przyszłej pary młodej zapewne zastanawiają się jaka niespodzianka dla pary młodej przed kościołem będzie wyjątkowym uświetnieniem tego momentu.

Pomysł na wyjście z kościoła ślub Waszych marzeń!

Chcę Wam dziś przedstawić 7 pomysłów na wyjście z kościoła Pary Młodej. Są to sprawdzone atrakcje, które nadają tej chwili wyjątkowego charakteru. Niektóre z nich świetnie znacie, inne mogą być dla Was odkryciem. Dodatkowo podpowiadam jakich błędów uniknąć, by Wasze wymarzone wyjście z kościoła nie zakończyło się fiaskiem. Jako fotograf ślubny, widziałem już wiele efektownych wyjść z kościoła i chcę Wam je przybliżyć. Za ilustracje posłużą zdjęcia ślubne, które wykonałem na przestrzeni 9 lat – inspirujcie się, śmiało! Być może któryś pomysł na wyjście z kościoła po ślubie spodoba się Wam i wykorzystacie go!

1. Konfetti – strzelające tuby – inspiracje na wyjście po ślubie

7 pomysłów na wyjście z kościoła, konfetti na wyjście z kościoła para młoda ślub tuby z konfetti płatki róż różowe płatkiPierwszym z 7 pomysłów na wyjście z kościoła Pary Młodej jest konfetti ślubne wystrzeliwane ze specjalnych tub. To chyba atrakcja, z którą spotkał się każdy, kto choć raz był na ślubie. Zazwyczaj dwie lub 4 (choć zdarza się 6 i więcej) osoby ustawiają się z dwóch stron przy wyjściu z kościoła i jednocześnie odpalają tuby, które wyrzucają w powietrze konfetti ślubne.

W roli konfetti mogą występować przeróżne kształty: papierowe białe motylki, czerwone i białe płatki róż, serduszka, kolorowe prostokątne błyszczące tasiemki, a nawet banknoty. Który rodzaj konfetti podoba się Wam najbardziej? Sprawdźcie i porównajcie jaki dają efekt na zdjęciach ślubnych na wyjście z kościoła.

konfetti na wyjście z kościoła para młoda ślub tuby z konfetti białe motylki

Niespodziewany huk, który towarzyszy wystrzałowi ślubnego konfetti powoduje ciekawe reakcje na twarzach Młodych. Nie raz wydaje się, że serce chce im wyskoczyć z piersi! Spadające konfetti ślubne daje fotografowi okazję do uwiecznienia tych wyjątkowych chwil.

konfetti na wyjście z kościoła para młoda ślub tuby z konfetti płatki róż

wyjście z kościoła, pomysły, inspiracje, poradnik ślubny
Ile tub ze ślubnym konfetti kupić?

Decyzja należy do Was zależy, ale myślę, że rozsądnym wyborem są co najmniej 4 sztuki. (Na poniższym zdjęciu było ich chyba więcej niż 4 widoczne tuby)

konfetti na wyjście z kościoła para młoda ślub tuby z konfetti płatki róż


Jak się przygotować by wyjście z kościoła Pary Młodej z konfetti wyszło efektownie?

Po pierwsze, wyznaczcie co najmniej dwie osoby, które będą odpowiedzialne za przyniesienie tub z konfetti ślubnym do kościoła i na chwilę przed końcem ślubu wyjdą z nimi na zewnątrz. Dlaczego dwie osoby? Ślub to podniosła chwila i może się zdarzyć, że wyznaczona do tego osoba pod wpływem emocji zapomni o przydzielonym zadaniu. Mając do dyspozycji dwie osoby, jest większa szansa na udane wyjście z kościoła.

Jeśli przygotowaliście większą ilość tub, wówczas oddelegowane osoby mogą rozdać je kilku gościom. Dobrze jest, by osoby te miały czas na zaznajomienie się z obsługą tub (zwykle odpala się je przez przekręcenie) by w kluczowym momencie były gotowe do wystrzału.

konfetti na wyjście z kościoła para młoda ślub tuby z konfetti płatki róż

Co może pójść nie tak podczas wystrzału konfetti?

Jednym z czynników, na który nie mamy wpływu, jest pogoda. W wyjątkowo wietrzne dni zdarzało się, że wiatr kompletnie zwiewał konfetti i tylko znikoma ilość znajdowała się wokół pary młodej podczas wystrzału. Tutaj musicie się zdać na refleks fotografa ślubnego, być może nawet w niesprzyjających warunkach uda mu się wykonać efektowne zdjęcie.

Kolejnym problemem może być za wczesne lub zbyt późne odpalenie tub z konfetti. Dzieje się tak zwykle, gdy osoby wyznaczone do obsługi tub nie mają czasu na zapoznanie się z ich działaniem. Zdarzają się też wadliwe egzemplarze tub, które po prostu nie działają. Ponadto w wielu kościołach księża zabraniają wystrzałów z konfetti ze względu na bałagan, jaki zostaje wokół. To całkiem zrozumiałe. Warto spróbować opłacić osobę do posprzątania pozostałych po wystrzale płatków, czasem to działa, choć innym razem ksiądz bywa nieprzejednany i kategorycznie odmawia takiej możliwości.

2. Sypanie kwiatów – atrakcje na wyjście z kościoła Pary Młodej

Zamiast wystrzeliwać sztuczne płatki róż, można się pokusić o przygotowanie płatków żywych kwiatów. Co prawda trudno będzie osiągnąć dużą ilość jednocześnie wirujących w powietrzu płatków, ale rozdanie woreczków z płatkami większej liczbie osób może dać równie ciekawy efekt.

 

sypanie żywymi płatkami na wyjście z kościoła róż

Płatki białych róż na wyjście z kościoła – prawdziwe kwiaty

żywe kwiaty, płatki róż na wyjście z kościoła

sypanie kwiatów na wyjście z kościoła, żywe kwiaty, płatki róż, prawdziwe kwiaty, rzucanie płatków róż przez gości

Inspiracje na wyjście po ślubie – sypanie żywymi kwiatkami – płatki herbacianych róż 

3. Szpaler na wyjście z kościoła po ślubie – 7 pomysłów na wyjście z kościoła

Szpaler wojskowy z szablami

Drugim z 7 pomysłów na wyjście z kościoła Pary Młodej jest utworzenie szpaleru przed kościołem. Co prawda trzy pierwsze propozycje szpaleru, są raczej zarezerwowane na śluby mundurowych, ale czwarta propozycja, szpaler na wyjście z kościoła po ślubie utworzony z kwiatów, może zostać zrealizowany przez każdą parę, która sobie tego zażyczy! To dopiero niespodzianka dla pary młodej przed kościołem! Nie sądzicie, że jest bardzo efektowna?

szpaler wojskowy, szable, żołnierze, wyjście z kościoła, ślub, para młoda

Na moim blogu możecie odnaleźć reportaż ze ślubu wojskowego w Kościele garnizonowym (Ślub z asystą honorową wojskowych – wesele Dwór Zbożenna). Podczas tamtego ślubu szpaler był nie tylko na wyjście, ale również na wejście do kościoła. Na czym polega szpaler? Po zakończeniu ślubu przed odegraniem marsza weselnego Mendelsona, na komendę mundurowi wychodzą w dwóch rzędach przed kościół, aby przygotować się do szpaleru. Następnie na komendę “Do szpaleru” wszyscy żołnierze unoszą szable, wykonując tzw. “daszek”. Przez utworzony w ten sposób tunel Para Młoda wydostaje się z kościoła.

Szpaler na wyjście z kościoła utworzony przez strażaków z toporkami

wyjście z kościoła, szpaler strażacki, strażacy, toporki strażackie, asysta honorowa, ślub, para młoda

Jeśli któreś z Was lub Waszych gości służy w Straży Pożarnej, to można wykonać równie efektowny szpaler.  Strażacy zamiast szabel mają w rękach toporki strażackie, które w podobny sposób unoszą do góry na wyjście z kościoła Pary Młodej.

wyjście z kościoła, szpaler strażacki, strażacy, toporki strażackie, asysta honorowa, ślub, para młoda

Szpaler z wioseł

wyjście z kościoła, szpaler z wioseł, wiosła, nietypowe wyjście z kościoła, para młoda ślub

Po ślubie Adrianny i Miłosza moim oczom ukazał się taki niecodzienny szpaler z wioseł. Pan Młody jest związany z wioślarską sekcją w harcerstwie i jest to nawiązanie do jego zajęcia. Jak widzicie szpaler może przybrać najróżniejsze formy, ale zdecydowanie jest to bardzo efektowna i nietypowa propozycja na wyjście z kościoła.

Szpaler z róż na wyjście z kościoła – szpaler z kwiatów

Jeśli nie jesteście związani ze służbami mundurowymi, wówczas możecie poprosić gości o stworzenie szpaleru na wyjście z kościoła z róż. Ile kwiatów do szpaleru na wyjście z kościoła? Dla dobrego efektu przygotujecie ok. 40-50 róż. W przypadku Uli i Kamila ten kwiecisty szpaler był pomysłem sióstr Kamila i totalnym zaskoczeniem dla Pary Młodej! Taki szpaler na wyjście z kościoła utworzony z róż prezentuje się zjawiskowo prawda? Podoba się Wam taka niespodzianka dla Państwa Młodych?

szpaler z róż, róże herbaciane, wyjście z kościoła, ślub, para młoda, atrakcja na wyjście z kościoła, inspiracje, pomysły

szpaler z róż, róże herbaciane, wyjście z kościoła, ślub, para młoda, atrakcja na wyjście z kościoła, inspiracje, pomysły

4. Sypanie ryżem i drobnymi na wyjście z kościoła – 7 pomysłów na wyjście z kościoła

Czym jeszcze obsypujemy parę młodą na wyjście z kościoła?  Czwartym z 7 pomysłów na wyjście z kościoła jest sypanie ryżem i drobniakami na szczęście. Ten zwyczaj ma chyba najdłuższą tradycję. W czasach, gdy takie wynalazki jak tuby ze ślubnym konfetti nie były jeszcze w sferze planów, ryż i drobne były zawsze pod ręką. Często to goście bez uprzedzania Młodej Pary zaskakują ich taką atrakcją na wyjście z kościoła.

wyjście z kościoła, pomysły, inspiracje, poradnik ślubny

Niektórzy (szczególnie Włosi i Hiszpanie) nie mają umiaru, 😉 jeśli chodzi o ilość sypanego ryżu, co potrafi skutkować zabawnymi sytuacjami.

sypanie ryżem, wyjście z kościoła, ślub, po ślubie, ziarenka ryżu, para młoda, ślub
sypanie ryżem, ryż na wyjście z kościoła, co na wyjście z kościoła, atrakcje na wyjście, inspiracje, ślub, para młoda


sypanie ryżem, ryż na wyjście z kościoła, co na wyjście z kościoła, atrakcje na wyjście, inspiracje, ślub, para młoda

sypanie ryżem, ryż na wyjście z kościoła, co na wyjście z kościoła, atrakcje na wyjście, inspiracje, ślub, para młoda Jeśli jednak nie jesteście zwolennikami tej atrakcji i chcecie uniknąć ryżu we włosach i pod sukienką, możecie o tym fakcie poinformować gości w zaproszeniach. 

5. Bańki mydlane na wyjście z kościoła

Kolejną alternatywną, 5 z 7 pomysłów na wyjście z kościoła atrakcją są bańki mydlane wypuszczane przez specjalne maszyny. Niestety są one jeszcze bardziej podatne na podmuchy wiatru niż wspomniane wcześniej konfetti. Z doświadczenia wiem, że lepiej wyglądają duże bańki. Warto też zadbać by maszyny do baniek nie były jakoś mocno wyeksponowane. Ustawianie ich z dwóch strony przy wyjściu z kościoła nie jest chyba najlepszym pomysłem.

Na poniższym zdjęciu bańki były wypuszczane naprzeciwko pary młodej. Ostateczny efekt jest zależny od podmuchów wiatru. Często o tym, czy efekt będzie widoczny na zdjęciach, decyduje łut szczęścia.
Na poniższym zdjęciu, z którego jestem wyjątkowo dumny,  występuje kilka atrakcji jednocześnie. Bańkom mydlanym towarzyszy kilka garści ryżu, a wprawne oko dostrzeże również szpaler z kasków motocyklowych, gdyż był to ślub motocyklisty.

szpaler z kasków, bańki mydlane, ryż

6. Wypuszczanie balonów na wyjście z kościoła

Dla tych, którzy zastanawiają się co zamiast konfetti na wyjście z kościoła, podpowiadam, że ciekawą atrakcją jest wypuszczanie balonów z ogromnego pudła. Może to być dodatkowa atrakcja i można ją łączyć z poprzednimi, czasem jednak występuje osobno. Zobaczcie jak to wygląda na zdjęciach ślubnych:

wyjście z kościoła, balony, puszczanie balonów, wypuszczanie balonów
wyjście z kościoła, balony, puszczanie balonów, wypuszczanie balonów
wyjście z kościoła, pomysły, inspiracje, poradnik ślubny

7. Wypuszczanie gołębi – 7 pomysłów na wyjście z kościoła

Coraz rzadziej spotykaną przeze mnie, choć nadal obecną atrakcją na wyjście z kościoła jest wypuszczanie gołębi. To już ostatnia z 7 pomysłów na wyjście z kościoła. W poniższym przykładzie była to niespodzianka dla Pary Młodej ufundowana przez rodziców lub kogoś z gości. Pewnie dlatego Panna Młoda jest lekko przerażona, wypuszczając gołębia z rąk. 😉 Nie ważne jaki macie stosunek do tej atrakcji, musicie jednak przyznać, że takie nieplanowane sytuacje owocują szczerymi i wyjątkowymi emocjami na zdjęciach ślubnych.

wypuszczanie gołębi, gołębie na ślubie, wyjście z kościoła, atrakcja, inspiracje, para młoda, ślub

wypuszczanie gołębi, gołębie na ślubie, wyjście z kościoła, atrakcja, inspiracje, para młoda, ślub

wypuszczanie gołębi, gołębie na ślubie, wyjście z kościoła, atrakcja, inspiracje, para młoda, ślub

7 pomysłów na wyjście z kościoła, wypuszczanie gołębi, gołębie na ślubie, wyjście z kościoła, atrakcja, inspiracje, para młoda, ślub

wypuszczanie gołębi, gołębie na ślubie, wyjście z kościoła, atrakcja, inspiracje, para młoda, ślub

Atrakcje na wyjście z kościoła Pary Młodej można łączyć!

Jak pewnie zauważyliście na zdjęciach, niektóre z atrakcji na wyjście z kościoła po ślubie można łączyć ze sobą. Czasem ich jednoczesne pojawienie się jest spontaniczną sytuacją (ktoś z gości sypnie ryżem lub monetami), ale można to również zaplanować. Jeśli spodobał się Wam któryś efekt łączony, to można go zrealizować podczas Waszego wyjścia z kościoła po ślubie. Czy macie jakieś swoje ulubione pomysły na wyjście z kościoła Pary Młodej po ślubie? Które inspiracje na wyjście po ślubie wybieracie?

Porada na koniec! Kiedy Młoda Para wychodzi z kościoła po ślubie?

Fotograf Michał Lis - WrocławNie ważne, który z 7 pomysłów na wyjście z kościoła po ślubie wybierzecie. Na koniec mam dla Was jeszcze jedną poradę. Wielu z Was zastanawia się pewnie, kiedy Para Młoda wychodzi z kościoła lub  kto pierwszy wychodzi z kościoła Para Młoda czy goście? Otóż lepiej jest, gdy Para Młoda poczeka, aż większość gości wyjdzie na zewnątrz. W ten sposób po wyjściu z kościoła przywitają Was uśmiechnięte twarze Waszych gości.

Warto wcześniej uprzedzić gości, że właśnie w ten sposób chcielibyście wykonać wyjście z kościoła Pary Młodej. Jeśli jednak nie chcecie o tym informować wszystkich, to wystarczy, by Wasi rodzice dali przykład i udali się do wyjścia, zanim jeszcze zacznie rozbrzmiewać Marsz Mendelsona. Wówczas reszta gości z dużym prawdopodobieństwem podąży za nimi. Jeśli tak zostało ustalone, wówczas Para Młoda powinna wstrzymać  wyjście z kościoła po ślubie, nawet jeśli w tle rozbrzmiewa już Marsz Mendelsona.

Pamiętajcie, że jeśli Marsz Weselny jest grany na żywo, to może być przecież przedłużany bez końca. 😉 Czasem byłem świadkiem właśnie takiej sytuacji, że Państwo Młodzi czuli, że muszą już wyjść skoro usłyszeli, że marsz na wyjście z kościoła Pary Młodej już rozbrzmiewa. Pamiętajcie, to Wasz dzień i możecie go przeżyć jak tylko chcecie!