Bramy weselne wciąż są popularną tradycją ślubną w niektórych regionach Polski. Do tej pory najczęściej natrafiałem na to zjawisko w województwie świętokrzyskim ale nie tylko.

brama weselna dla pana młodegoCzym są bramy weselne i jak wyglądają?

Bramy weselne w dniu ślubu to tradycja polegająca na blokowaniu przejazdu Młodej Pary jadącej do kościoła lub na wesele lub Pana Młodego jadącego do domu Panny Młodej. Na drodze Młodej Pary, w poprzek drogi pojawia się często szlaban w postaci sznurka, wstążki lub nawet pojazdu, który uniemożliwia dalszy przejazd. W zależności od pomysłowości osób tworzących bramę weselną, mogą występować zabawne przebrania. Często bramy weselne mają charakter humorystyczny i towarzyszą im zadania do wykonania dla przyszłych małżonków. Zapłatą za przejazd bywa również wódka weselna, którą Para Młoda powinna mieć w bagażniku na wypadek takiej sytuacji. Po uiszczeniu opłaty Państwo Młodzi mogą kontynuować podróż.

Kiedy organizowane są bramy weselne? 

Każdy moment, by zdobyć wódkę weselną jest dobry. Dlatego można się spotkać z bramami weselnymi już podczas przejazdu Pana Młodego do Pani Młodej. Brama weselna dla pana młodego może też pojawić się bezpośrednio przed drzwiami domu rodzinnego Panny Młodej. Tutaj zazwyczaj następuje tradycyjny wykup Panny Młodej za wódkę weselną. To test hojności dla Pana Młodego, w tej sytuacji nie powinien oszczędzać. Czasem i karton wódki nie jest zbyt małą zapłatą za rękę Panny Młodej. Najczęściej blokady na drodze pojawiają się w drodze do kościoła na ślub, choć bywa i tak, że Państwo Młodzi są zatrzymywani w drodze na wesele.

bramy weselneTwarde negocjacje na bramach weselnych

Często rolę negocjatora na bramach weselnych odgrywa świadek. To on targuje się, by rozdając jak najmniejszą ilość butelek wódki, uzyskać zgodę na przejazd Pary Młodej. Ale bywa, że po drugiej stronie bramy nie spotyka się ze zrozumieniem!

bramy weselne
bramy weselne
bramy weselne

Wymyślne przebrania – bramy weselne 

Bramy weselne są często tematyczne. Jeśli Pan Młody pracuje w branży budowlanej, to koledzy z pracy mogą go po ślubie zaskoczyć przywdziewając kaski ochronne i kamizelki odblaskowe. Wyposażeni w inne rekwizyty w zabawny sposób przeprowadzają transakcję w zamian za możliwość przejazdu. Tym razem Pan Młody musi wykonać zadanie, naprawiając powaloną przez wiatr latarnię.

bramy weselne w dniu ślubu - tradycje weselne

Niechciane barmy weselne

Niestety zdarza się, że na drodze Pary Młodej pojawiają się niepożądane bramy weselne. Zwykle to lokalni nałogowi miłośnicy mocnych i tanich trunków próbują wykorzystać sytuację na swoją korzyść, by pozyskać kilka butelek wódki, w zamian za życzliwe, a jakże, życzenia dla Pary Młodej. Tutaj rzadko można liczyć na wenę twórczą organizatorów takich bram. Panowie raczej nie przejmują się wyglądem, nie ma też mowy o jakimś humorystycznym akcencie. Dla nich liczy się wynik, choć cała sytuacja, bywa dla Pary Młodej mocno niekomfortowa.