Poradnik ślubny – przygotowania do ślubu – fotograf ślubny Wrocław

Zdjęcia z przygotowań do ślubu to standardowy element reportażu ślubnego. Czasem zdarza się, że niektóre Pary rezygnują z fotografowania tej części dnia, dlatego postaram się odpowiedzieć na pytanie, dlaczego warto je wykonać. Za ilustrację tego poradnika ślubnego posłużą mi zdjęcia mojego autorstwa z przygotowań Uli i Karola, które miały miejsce w przepięknym Dworze pod Kasztanowcami.
Zapraszam więc, do zapoznania się z dziesięcioma powodami, dla których warto wykonać zdjęcia z przygotowań do ślubu.

Dlaczego warto mieć zdjęcia z przygotowań do ślubu i wesela?

10 powodów, by wykonać zdjęcia podczas przygotowań ślubnych.

1. SPÓJNA HISTORIA

Każda historia ma swój początek. Nie inaczej jest w przypadku dnia Waszego ślubu. Miejsce, które wybraliście na swoje wesele, pora roku, a nawet godzina ślubu. Wszystko to zostało precyzyjnie zaplanowane. Historię Waszego dnia ślubu otwierać będą zdjęcia, które pokarzą, gdzie odbywały się Wasze przygotowania do ślubu. Bez względu na to, czy będą to pokoje hotelowe, czy Wasze domy rodzinne, lub Wasze wspólne mieszkanie czy dom. Te kilka zdjęć będzie jak wstęp do historii, który przygotowuje przyszłego oglądającego Wasz album ślubny, na to, co będzie się działo dalej. Jak w dobrym filmie, reżyser wprowadza widza, poprzez ujęcia pokazujące otoczenie bohaterów.

Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Zdjęcia z przygotowań do ślubu – wstęp do Waszej historii

Również pogodę, o którą tak wiele Par martwi się na kilka dni przed ślubem, można pokazać na zdjęciach. Jej zmienność bywa zaskakująca. Nierzadko bywa przecież, że podczas przygotowań do ślubu jest pochmurno, ale już wyjście z kościoła może być w promieniach zachodzącego słońca. Co prawda, w dniu ślubu Uli i Karola jesienne słońce towarzyszyło nam już od początku dnia, ale podczas wesela padał już deszcz.

dwór pod kasztanowcami fotograf ślubny, Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Zdjęcia z przygotowań do ślubu – taki mały detal nadający kontekst całej sytuacji

Przygotowania do ślubu Panny Młodej – FOTOGRAF ŚLUBNY WROCŁAW

2. MAKE-UP, CZYLI FOTOGRAFOWANIE WIZAŻU PANNY MŁODEJ

Tym razem fotografowanie przygotowań Panny Młodej rozpoczynam od ostatnich pociągnięć pędzelka wizażystki. Choć jeszcze kilka lat temu dosyć często zdarzało mi się odwiedzać salony piękności, by sfotografować tę część dnia, to obecnie ze względu na mój ograniczony czas pracy, wykonuję je w zasadzie, tylko jeśli odbywają się w miejscu przygotowań i o odpowiednim czasie. Salony urody bywają różne. Miejsca jest tam czasem jak na lekarstwo i zauważyłem, że zdecydowanie lepsze efekty można osiągnąć, gdy wizażystka odwiedza Pannę Młodą, a nie odwrotnie.

zdjęcia z przygotowań detale suknia ślubna

Przygotowania do ślubu – suknia Panny Młodej, a w tle wykonywany jest makijaż ślubny

Zdjęcia bez makijażu? O nie! Jakich zdjęć możesz się spodziewać? Fotograf ślubny Wrocław uspokaja.

Jeśli obawiasz się, że podczas zdjęć z tej części dnia możesz wyjść niekorzystnie, to przestań! Od lat fotografuję z wyczuciem i w taki sposób byś czuła się komfortowo. Choć możesz słyszeć za swoimi plecami dźwięk migawki aparatu na wcześniejszych etapach makijażu, to nie obawiaj się. Być może właśnie wykonuję zdjęcie sukni ślubnej z Tobą w tle. Od początku dnia będę krążył wokół Was i szukał ciekawych perspektyw do zdjęć, ale na zbliżenia i zdjęcia twarzy będzie czas dopiero na ostatnim etapie wykonywania makijażu. Postaram się też złapać naturalne emocje.

przygotowania panny młodej make-up - Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Zdjęcia z przygotowań do ślubu
3. ZDJĘCIA DETALI ŚLUBNYCH – SUKNIA ŚLUBNA I INNE ELEMENTY STYLIZACJI ŚLUBNEJ

Najczęściej właśnie nad fotografowaniem detali pochylam się w pierwszej kolejności. Każdy dzień ślubu jest trochę inny. Zwykle, właśnie na samym początku jest czas na zebranie tych przedmiotów i elementów garderoby, które będą towarzyszyć Wam w dniu ślubu. W przypadku Panny Młodej poproszę o przygotowanie: sukni ślubnej, butów, welonu czy wianka. Czasem sfotografuję flakonik perfum. Ponieważ przygotowania do ślubu Uli i Karola odbywały się w jednym pokoju, miałem do dyspozycji również: obrączki, bukiet ślubny oraz bransoletki kwiatowe.

Staram się, by zdjęcia poszczególnych detali ślubnych były w podobnej kolorystyce, by łatwiej było je ułożyć razem w albumie. Detale i elementy garderoby będą oczywiście najlepiej wyglądały już na Was, kiedy je założycie. Niemniej jednak już one same są świetnym uzupełnieniem historii dnia Waszego ślubu i zawsze pasują do albumu.

buty panny młodej fotografia ślubna wrocław buty do ślubu detal

perfumy dla panny młodej obrączki ślubne bukiet panny młodej zdjęcia ślubne wrocław, Zdjęcia z przygotowań do ślubu

buty pana młodego zegarek do ślubu garnitur ślubny krawat detale ślubne fotograf ślubny wrocław, Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Detale Pana Młodego zwykle obejmują marynarkę garnituru ślubnego, krawat lub muchę, spinki do mankietów, buty, zegarek i pasek lub szelki. Czasem fotograf ślubny układa razem kilka przedmiotów i fotografuje je, innym razem wykonuje indywidualne zdjęcia, nierzadko w dużych zbliżeniach.

Przygotowania do ślubu Pana Młodego

4. NIEPRZEWIDZIANE SYTUACJE – ZDJĘCIA Z PRZYGOTOWAŃ DO ŚLUBU

Podczas przygotowań, poza stałymi częściami programu, a w zasadzie w międzyczasie, mogą zdarzyć się sytuacje całkiem nieplanowane. Jednym z przykładów jest próba pierwszego tańca Uli i Karola na sali weselnej. Pierwszy taniec na weselu potrafi przysporzyć wiele stresu, dlatego warto pokazać ostatnie szlify przed tą podniosłą chwilą.

próba pierwszego tańca dwór pod kasztanowcami przygotowania do ślubu fotograf ślubny wrocław, Zdjęcia z przygotowań do ślubu
Podczas przygotowań do ślubu może się udać, wykonać zdjęcia wystroju sali weselnej, dekoracji stołów i przystrojenia kwiatami. Oczywiście, jeśli przygotowania odbędą się w tym samym miejscu, co wesele, a dekoracje i nakrycia stołów będą już gotowe. Takie zdjęcia można również wykonać później. Przed samym wejściem Pary Młodej na salę, fotograf ślubny ma kilka minut, by to zrobić. Natomiast wykonanie ich na tak wczesnym etapie, powoduje, że nie będzie na stołach jedzenia czy butelek z napojami.

dekoracje ślubne wesele papeteria ślubna fotograf ślubny wrocław dwór pod kasztanowcami

dwór pod kasztanowcami przygotowania do ślubu fotograf ślubny wrocław

Krążąc po Dworze pod Kasztanowcami między salą weselną, korytarzami, a pokojem Państwa Młodych natrafiłem na taką oto sytuację. Pan Młody podczas golenia. Taki mały smaczek, ale nie zawsze uda się go uchwycić. Zwróćcie uwagę, że można ten moment pokazać ze smakiem.
przygotowania do ślubu - golenie pana młodego fotograf ślubny wrocław

Choć w dniu ślubu to Wy jesteście gwiazdami reportażu, to są przy Was również Wasi bliscy i również ich będę się starał ująć na zdjęciach, polując na emocje. To mogą być przygotowujący się do Waszych przygotowań świadkowie, mama, które niepostrzeżenie wpadnie zobaczyć, jak idą przygotowania do ślubu, czy dziadkowie. Mam otwartą głowę i oczy szukające ciekawych ujęć.Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Zdjęcia z przygotowań do ślubu

5. UBIERANIE PANA MŁODEGO

Tradycyjnie świadek pomaga Panu Młodemu podczas tej części przygotowań. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by był to ktoś inny: drużbowie, rodzeństwo, a nawet rodzice czy dziadkowie. Od Was zależy, jak będzie wyglądała ta część przygotowań. Pamiętajcie, że fotograf ślubny nie jest tu po to, by fotografować sam proces ubierania. Naprawdę! Ja widzę fotografowanie przygotowań do ślubu i wesela, jako okazję do pokazania interakcji między Wami, a Waszymi bliskimi. Jeśli mam pełną swobodę poruszania, to będę starał się szukać ciekawych geometrycznie kadrów, na których będą emocje.

ZGRZYTY WE WSPÓŁPRACY Z EKIPĄ WIDEO

 Kiedy nie mam pełnej swobody poruszania? Jeśli współpraca z ekipą od video nie układa się najlepiej. Niestety zdarzało się, że moja wizja reportażu rozmijała się całkowicie z wizją operatorów wideo i kończyło się na wąskich niezbyt kreatywnych ujęciach, by uniknąć kolegów po fachu w kadrze. Tak, oczywiście możemy się dogadać! To możliwe, ale nawet wtedy złapanie prawdziwych emocji w niebanalnym kadrze staje się bardzo trudne. Tutaj nie da się niczego wyreżyserować czy powtarzać – nikt nie spojrzy czy nie uśmiechnie się dwa razy w ten sam sposób.

Dlatego uwielbiam pracować sam 🙂 Tak jak w dniu ślubu Uli i Karola. Możliwości kreowania pięknych zdjęć są wówczas nieograniczone. Zawsze praca z ekipą wideo, to wiele kompromisów i wówczas również daję z siebie 110%, by efekt był możliwie najlepszy. Zawsze jednak w tyle głowy mam to, co mógłbym zrobić, gdybym pracował sam.

przygotowania pana młodego do ślubu fotograf ślubny wrocław dwór pod kasztanowcami

Zdjęcia z przygotowań do ślubu – geometria.

Zdjęcia z przygotowań do ślubu

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami pan młody buty do ślubu brąz kolor brązowy
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami pan młody

6. PORTRET PANA MŁODEGO

Przygotowania do ślubu Pana Młodego zawsze kończę uniwersalnym portretem. To zdjęcie jest zawsze w stu procentach pozowane, ale staram się, by efekt był jak najbardziej naturalny. Już moja w tym głowa, by pokazać Was w możliwie najlepszy sposób. Takie zdjęcie często zaraz po ślubie ląduje jako profilowe na portalach społecznościowych. Reportaż reportażem, ale przecież każdy chce mieć piękny portret! A zaraz po nim jest dobry moment na spontaniczne zdjęcie ze świadkiem. W tym miejscu mogą się pojawić również zdjęcia Pana Młodego z rodzicami.

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami pan młody
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami pan młody

7. PRZYGOTOWANIA DO ŚLUBU PANNY MŁODEJ

Ula i Karol przygotowali się w jednym pokoju Dworu pod Kasztanowcami. Jednak starałem się, by zdjęcia z Przygotowań Panny Młodej nie były takie same. W tym celu zawsze krążę wokół fotografowanych osób, by zobaczyć sytuację z różnych perspektyw. Co trzeba sfotografować podczas przygotowań Panny Młodej? Znów, nie ma sztywnych reguł. Ja zawsze w pierwszej kolejności „poluję” na spontaniczne emocje, uśmiechy i spojrzenia. Nie ważne czy towarzyszą one zawiązywaniu lub zapinaniu sukni, zakładaniu butów, zapinaniu kolczyków czy zakładaniu welonu.

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami panna młoda Zdjęcia z przygotowań do ślubu
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami panna młoda
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami panna młoda biżuteria ślubna zakładanie kolczyków
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami panna młoda
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami panna młoda

8. PORTRET PANNY MŁODEJ – ZDJĘCIA Z PRZYGOTOWAŃ DO ŚLUBU

 Również Panna Młoda na koniec przygotowań otrzyma ode mnie przepiękny portret. To chwila, kiedy mogę w stu procentach zapanować nad rodzajem oświetlenia twarzy i perspektywą, dobieram odpowiedni obiektyw. Ta mini sesja portretowa, to zaledwie kilka chwil, podczas których daję Pannie Młodej odpowiednie wskazówki co do tego, jak się ma zachować. Liczy się każdy szczegół.
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami panna młoda portret panny młodej
przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami panna młoda

Jeśli w tzw. międzyczasie zobaczę ciekawą, spontaniczną sytuację, to sfotografuję ją. Wasi bliscy są przecież równie ważni w dniu Waszego ślubu. przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami

9. BŁOGOSŁAWIEŃSTWO – ZWIEŃCZENIE PRZYGOTOWAŃ DO ŚLUBU

Błogosławieństwo to ostatni moment przed wyjazdem do kościoła na ślub. Są różne błogosławieństwa. Czasem Wy i Wasi bliscy tryskacie emocjami, innym razem jesteście bardziej powściągliwi. Zawsze jednak warto sfotografować błogosławieństwo. Nikt z nas nie wie, jak do końca się zachowa, ale te gesty i słowa mają wielką moc i bardzo często prowadzą do przepięknych emocjonalnych zdjęć. Od radości, aż po łzy. Uśmiechy, uściski, powstrzymywanie wzruszenia, spojrzenia rzucane ukradkiem. Takie obrazki są bardzo prawdopodobne.

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców Zdjęcia z przygotowań do ślubu

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

KTO UDZIELA BŁOGOSŁAWIEŃSTWA?

Tradycyjnie to rodzice błogosławią swoim dzieciom na nowej drodze życia, ale równie często przyłączają się dziadkowie lub rodzice chrzestni. Nie ma jednej formuły i zawsze rozkładam ręce, gdy pada pytanie: “to, co teraz mamy robić?” Bywają długie przemówienia, czasem głos się łamie i kończy się na uściskach i uśmiechach przez łzy. Nie warto reżyserować tych chwil. Dajcie się ponieść emocjom!

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Ponownie chciałbym podkreślić, że nie zawsze błogosławieństwo obfituje w tak wiele ujęć i różnych perspektyw. Często brak przestrzeni uniemożliwia poruszanie się. Natomiast, jeśli mam pełną swobodę, będę starał się pokazać tę sytuację z kilku stron.

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców Zdjęcia z przygotowań do ślubu

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

Błogosławieństwo to podniosła chwila – zdjęcia z przygotowań do ślubu

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców Zdjęcia z przygotowań do ślubu

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców Zdjęcia z przygotowań do ślubu

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców Zdjęcia z przygotowań do ślubu

10. POZOWANE ZDJĘCIA Z RODZINĄ – ZDJĘCIA GRUPOWE

Jeśli do wyjazdu do kościoła zostało jeszcze trochę czasu, to jest to dobry moment na zdjęcia pozowane z rodziną, tzw. grupówki. W międzyczasie oczy mam szeroko otwarte i czasem uda się złowić kilka spontanicznych sytuacji z Waszymi bliskimi w roli głównej. Zdjęcia z przygotowań do ślubu to świetna okazja do łapania takich momentów!

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

przygotowania do ślubu dwór pod kasztanowcami błogosławieństwo rodziców

Jeśli to tylko możliwe rekomenduję wykonanie zdjęć grupowych na zewnątrz. Ciasne pomieszczenia i duże grupy ludzi nie idą w parze na zdjęciach. Choć czasem nie ma wyjścia, to zdecydowanie lepszy efekt uda się osiągnąć w plenerze. Zieleń w tle, możliwość zastosowania obiektywu portretowego, który we właściwy sposób odda proporcje sylwetek fotografowanych ludzi to tylko niektóre argumenty przemawiające za wykonaniem zdjęć grupowych na świeżym powietrzu.

zdjęcia grupowe, pozowane zdjęcia z rodzicami, zdjęcia po błogosławieństwie, zdjęcia grupowe po przygotowaniach do ślubu

Zdjęcia z przygotowań do ślubu – zdjęcia grupowe przed wyjściem do kościoła

Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Zdjęcia z przygotowań do ślubu

Kwestie organizacyjne

Na koniec mam dla Was kilka porad organizacyjnych. W tygodniu poprzedzającym Wasz ślub w rozmowie telefonicznej omawiamy harmonogram Waszego dnia ślubu.

Kościół Św. Trójcy BŁONIE ŚLUB KOŚCIELNY

Ile potrzebujemy czasu na zdjęcia z przygotowań do ślubu?

Zwykle rekomenduję, by na przygotowania do ślubu zarezerwować po godzinie, na Przygotowania do ślubu Pana Młodego i na Przygotowania do ślubu Panny Młodej (w sumie 2h) plus czas na dojazdy, jeśli przygotowania do ślubu odbywają się w różnych, oddalonych od siebie miejscach. Dlaczego tak dużo?

Niespodzianki czasowe to standard, zawsze coś może pójść nie tak i obsuwa gotowa. Dlatego warto mieć zapas czasu, by w razie czego móc zrealizować zdjęcia z przygotowań do ślubu bez pośpiechu i towarzyszącego mu stresu. Bywało i tak, że przygotowania do ślubu Pana Młodego zamykały się w piętnastu minutach, ale to są raczej wyjątki.

Kościół Św. Trójcy BŁONIE ŚLUB KOŚCIELNY

Kolejność wykonywania działań – przygotowania do przygotowań ślubnych

Zazwyczaj fotografowanie rozpoczynam od Przygotowań Pana Młodego, ale zdarza się, że logistyka przemieszczania się podpowiada odwróconą kolejność. Wychodzę, z założenia, że Pan Młody może w oczekiwaniu na wyjazd do Panny Młodej zdjąć marynarkę i lepiej “zniesie” nadgodziny w ślubnym ubraniu. 😉

Świadkowie na czas

Jeśli zdecydowaliście, że w przygotowaniach będą pomagać Wam świadkowie, uprzedźcie ich, by wyjechali odpowiednio wcześnie, tak byście nie musieli na nich czekać.

Kościół Św. Trójcy BŁONIE ŚLUB KOŚCIELNY

Garderoba w gotowości

Zadbajcie o to, by Wasza garderoba była przygotowana wcześniej, a wszystkie niezbędne jej elementy były zgromadzone w jednym miejscu. Dlaczego o tym wspominam? Zdarzyło mi się raz, że Pan Młody (pozdrowienia dla Michała, jeśli czyta), nie mógł namierzyć swojej muchy, przez co nie mogliśmy dokończyć fotografowania jego przygotowań i zwieńczyć ich portretem “na gotowo”. Na szczęście, przed przywitaniem z Panną Młodą, już u niej w domu, udało się wykonać takie zdjęcie do kompletu.

Rodzice Pary Młodej, a zdjęcia z przygotowań do ślubu

Jeśli macie dobre relacje z rodzicami, z pewnością będziecie chcieli, by pojawili się oni na zdjęciach już na tym etapie. Porozmawiajcie z nimi na ten temat, przygotujcie na to, że fotograf będzie kierował w ich stronę obiektyw. Nie bez przyczyny fotografowie dość często słyszą: “proszę mnie teraz nie fotografować” lub “jestem nieprzygotowana/ny do zdjęć” z ust rodziców Pary Młodej. Jeśli będą się bardziej komfortowo czuć już w odświętnej odzieży, to warto ich uprzedzić, że fotograf będzie wcześniej, by mogli się przebrać i uczestniczyć w przygotowaniach do ślubu.

Kościół Św. Trójcy BŁONIE ŚLUB KOŚCIELNYSŁOWO NA KONIEC

Fotograf Michał Lis - WrocławPodsumowując, przedstawiłem Wam 10 powodów, dla których warto wykonać zdjęcia z przygotowań do ślubu. Mam nadzieję, że już przekonaliście się o tym, że zdjęcia z przygotowań do ślubu, to nie inwentaryzacja procesu nakładania garderoby, a coś znacznie ważniejszego. Na każdym etapie dnia ślubu, w reportażu ślubnych, chodzi o Was i Waszych bliskich, chodzi o emocje i relacje między Wami. Dlatego warto wykonać zdjęcia z przygotowań do ślubu!

Zapraszam do kontaktu, jeśli jesteście na etapie poszukiwań fotografa na Wasz ślub! Jeśli interesują Was pozostałe moje zdjęcia, polecam Wam przejrzenie kilku wpisów na moim blogu. Zamieszczam tam historie ślubne opowiedziane od przygotowań, aż po oczepiny na weselu. Znajdziecie tam również sesje plenerowe.

 

 

 

 

fotograf wesele wrocław Kościół Św. Trójcy BŁONIE ŚLUB KOŚCIELNY

Kościół Św. Trójcy BŁONIE ŚLUB KOŚCIELNY