Interesuje Cię sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego? Planujesz sprzedaż lub wynajem nieruchomości? A może jesteś projektantem wnętrz i chcesz stworzyć portfolio z realizacji swoich projektów? Z pewnością przydadzą Ci się profesjonalne zdjęcia wnętrz. Za przykład niech posłuży sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego zrealizowana w okolicach Wrocławia dla Mago Design.

Sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego od kuchni

Sesję, którą właśnie oglądasz, rozpocząłem od fotografowania kuchni. To jedno z centralnych pomieszczeń w każdym domu. Właśnie tutaj najczęściej toczy się życie rodzinne wokół przygotowywania posiłków. Dlatego tak istotne jest, by kuchnia była zaprojektowana w sposób estetyczny i funkcjonalny. Zdjęcia kuchni i przestrzeni jadalnej są więc obowiązkowym punktem podczas sesji zdjęciowej każdej nieruchomości.

sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego wrocław - kuchnia
Projekt aranżacji wnętrz – Mago Design

Ile trwa sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego?

To ile czasu spędzę fotografując Waszą nieruchomość będzie zależało od ilości pomieszczeń do sfotografowania, jednak zwykle, sesja trwa między 2, a 3 godziny. Fotografowanie wnętrz to mozolny proces, wymaga skupienia i precyzji.

sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego wrocław - kuchnia

Jak przygotować dom do profesjonalnej sesji fotograficznej?

Niestety, jeśli mamy do czynienia z nieruchomością na sprzedaż lub wynajem, w której toczy się normalne życie, gruntowne sprzątanie będzie wymagane. Przed sesją należy usunąć wszelkie zbędne przedmioty, które widziane okiem obiektywu zagracają przestrzeń. Jak mawiają anglicy: Less is more! Dla przykładu, w domu którym wychowują się dzieci, bardzo często w salonie mamy na co dzień bawialnię wyposażoną w mnóstwo zabawek czy pluszaków.

W łazience znajdziemy szampony i płyny do kąpieli we wszelkich możliwych odcieniach dla każdego z domowników. Jeśli na zdjęciach ma znaleźć się łazienka, wówczas konieczne będzie wyczyszczenie kabiny prysznicowej oraz baterii. Zacieki z mydła i kamień są bardzo widoczne na zdjęciach. Oczywiście niektóre mankamenty, jak drobne zabrudzenia lub uszkodzenia ścian można zamaskować na etapie retuszu i postprodukcji, ale też nie chodzi o to, by fotograf wnętrz spędzał godziny na retuszowaniu kabin prysznicowych.

sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego wrocław - kuchnia
Zdjęcia w salonie – sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego

Salon, zwany też pokojem gościnnym, pokojem dziennym lub po prostu dużym pokojem, to miejsce wypoczynku i relaksu, a także pomieszczenie, w którym przyjmujemy wizytujących nas gości. W wielu projektach wnętrz salon jest połączony z kuchnią i jadalnią. Projekt przedstawiony na niniejszych fotografiach wnętrz, charakteryzuje się otwartą przestrzenią, tak, że pomieszczenia znajdujące się na parterze domu jednorodzinnego przenikają się wzajemnie. Dlatego na zdjęciach staram się nie tylko pokazać poszczególne pomieszczenia ale również relacje między nimi. To jak są względem siebie położone pokoje jest istotne z punktu widzenia potencjalnego kupującego, który przed wizytą w domu chce rozeznać się w układzie funkcjonalnym pomieszczeń.

fotograf wnętrz Wrocław - zdjęcia salonu i części jadalnej
W tym konkretnym przypadku, z jadalni mamy widok na salon, oraz jest ona połączona z kuchnią. Fotografowanie w słoneczny dzień daje spektakularne rezultaty ale również jest wyzwaniem. Na szczęście złe warunki pogodowe jak deszcz czy późniejsza pora dnia nie są przeszkodą do wykonania sesji nieruchomości od środka. Zdjęcia są wykonywane ze statywu więc zawsze mają najwyższą możliwą jakość. Warto w czasie sesji pokazać również oświetlenie akcentowe.
fotografia wnętrz wrocław - zdjęcia jadalnifotograf wnętrz Wrocław - zdjęcia salonu i części jadalnej
fotograf wnętrz Wrocław - zdjęcia salonu i części jadalnej
Istotną rolę w każdym wnętrzu pełni oświetlenie, zarówno główne jak i akcentowe.
fotograf wnętrz Wrocław - zdjęcia salonu i części jadalnej

Jeśli dom jest usytuowany w ładnym otoczeniu, to warto wówczas na zdjęciach ująć widok z okien. To nie jest takie oczywiste, gdyż nasze oczy są w stanie doskonale widzieć, zarówno to co jest we wnętrzu jak i to co znajduje się na zewnątrz. Aparaty fotograficzne nie mają takiej możliwości i trzeba uciekać się do różnych technik post produkcyjnych aby przestawić na zdjęciach nawet bardzo kontrastowe sceny. O tych niedoskonałościach matryc aparatów przekonał się każdy, kto próbował zrobić sobie zdjęcie pod światło.

fotograf wnętrz Wrocław - zdjęcia salonu i części jadalnej
fotograf wnętrz Wrocław - zdjęcia salonu i części jadalnej
Przedpokój – sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego – Wrocław

Przedsionek to część, która wita wszystkich gości. Na zdjęciach wnętrz ważne, by pokazać jak przebiega komunikacja między pomieszczeniami. Ułatwi to wirtualne odnalezienie się oglądającemu zdjęcia w przestrzeni.

przedpokój - sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego Wrocław
przedpokój - sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego Wrocław
Fotografowanie łazienek i toalet – sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego

Każdy dobry fotograf wnętrz musi przyznać, że łazienki bywają największym wyzwaniem podczas fotografowania nieruchomości. Składa się na to wiele czynników. Ograniczona przestrzeń w łazienkach i toaletach, a także obecność luster i  przeszkleń zmusza fotografa nieruchomości do kreatywnego wysiłku. Nie zawsze uda się pokazać przestrzeń w całości, ale właściwie to nie o to chodzi. Dobre zdjęcia wnętrz powinny eksponować najbardziej atrakcyjne elementy pomieszczeń minimalizując wpływ tych niezbyt udanych.

Łazienka na parterze - sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego - Wrocław
Łazienka na parterze - sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego - Wrocław
Łazienka na parterze - sesja zdjęciowa domu jednorodzinnego - Wrocław
Sypialnia

Sypialnia to pokój w którym możemy się zregenerować po całym dniu aktywności. Zwykle centralnym punktem każdej sypialni jest duże łóżko, w niektórych pomieszczeniach przeznaczonych do spania znajdzie się też miejsce na toaletkę lub sekretarzyk do pracy.

Zdjęcia sypialni - sesja wnętrz domu jednorodzinnego wrocław
Zdjęcia sypialni - sesja wnętrz domu jednorodzinnego wrocław
Łazienka z wanną na piętrze

Ostatnim punktem sesji była łazienka z wanną na piętrze domu jednorodzinnego. Zdjęcia w większych łazienkach to zdecydowanie łatwiejsze zadanie.